Kim są bogowie? Jeden Bóg, a może wielu…

Bogowie i ich rozumowanie to z pewnością, jeden z najbardziej kontrowersyjnych tematów świata. Ludzie toczyli  walki, jeśli w ich mniemaniu ktoś  wypowiedział herezję na temat ich Boga, zabijali się, obrażali i za wszelką cenę starali się sprawić, by ich Bóg przejął cały świat – częściej jednak chodziło o ich osobiste powody, ale to inna sprawa. Religie zazwyczaj wpajają nam swój własny sposób rozumowania boga lub bogów, który oczywiście nie ulega żadnym dyskusjom, ani przemyśleniom, bo tak przecież głosi ich wiara.

Mi osobiście bardzo podoba się postawa niektórych osób  które nie biorą niczego za pewne tylko korzystają głównie z własnych doświadczeń  i próbują sami zrozumieć swoich bogów, oczywiście poprzez rytuały przywołania,  modlitwy, czy inne sytuacje z własnego życia. Dziś przedstawię Wam kilka teorii na temat natury bogów i ich istnienia:

-Pierwsza z teorii mówi o fakcie, iż bóg jest tylko jeden, jednak ukazując się ludziom przybiera rozmaite formy – dla jednych może wyglądać jak piękna i delikatna bogini miłości, a dla innych jak srogi i przerażający bóg wojny. Dzieję się tak, dlatego iż bóg stara się przemówić do każdego człowieka i przybiera postać która dla danej osoby będzie najbardziej odpowiednia i której ten ktoś zaufa. Ma to pomóc w kontakcie i pomóc człowiekowi zrozumieć choć do pewnego stopnia  naturę boga.

-Druga teoria mówi o fakcie iż bogów rzeczywiście jest bardzo dużo. Być może na początku istniało ich dużo mniej, jednak z czasem pojawiły się nowe bóstwa – możliwe, iż był to wyniki rozwoju ludzi, którzy gdy doszli do pewnego poziomu sami stawali się bogami lub także bogowie rodzili się z jednej potężnej i nieuporządkowanej siły, która  zwana jest chaosem.

-To ludzie tworzą bogów. To jedna z najbardziej kontrowersyjnych teorii, jednak także jedna z bardziej ciekawych i nie chodzi tu wbrew pozorom o fakt, że  bogowie nie istnieją – wręcz przeciwnie. W historii  spirytyzmu można spotkać się z informacjami, że jeśli osobom które brały udział w seansie wywołania duchów wmówiono kilka informacji o osobie, która nigdy nie istniała, a jednak przywoływali ją w seansie jej duch naprawdę się pojawiał i przedstawiał fałszywymi informacjami, które przekazano wcześniej ludziom przeprowadzającym seans. Może to świadczyć o tym, że jeśli naprawdę w coś uwierzymy, a nawet jesteśmy pewni że to istnieje jesteśmy wstanie stworzyć myślokształt, który będzie identyczny z istotą w którą wierzymy. Skoro więc jesteśmy wstanie tworzyć duchy to czemu nie bogów – gdy przeżywamy trudne i przerażające chwilę i potrzebujemy kogoś silnego kto nas uratuje  tworzymy potężnego boga walki, natomiast gdy potrzebujemy opiekuńczej, kobiecej siły tworzymy łagodną i litościwą boginię.

-Bogowie potrzebują  ludzi: Zazwyczaj myśląc o bogach widzimy przed oczami potężne i niezależne istoty, choć nie do końca musi być to prawda. Bogowie mogą nie być wszechpotężni, jednak faktycznie dysponują potężną mocą. Potrzebują jednak ludzi, by pamięć o nich dalej trwała – dlatego pragną by ludzie ich czcili i wspominali.

To oczywiście tylko kilka z teorii, których jest całe mnóstwa. A, Wy macie swoją teorii pochodzenia bogów i ich natury?

Comments

comments

Author: czarostwo

Share This Post On

Submit a Comment

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *