Wielkanoc – święto katolickie, czy pogańskie? Czy tylko Jezus zmartwychwstał?

Wielkanoc znamy dzisiaj jako okres, gdy Jezus zmartwychwstaje  i daje Apostołom niezwykły dowód swojej mocy i boskiej potęgi. Katolicy w tym czasie przyozdabiają koszyki, malują jajka, idą do kościoła i oczywiście postanawiają wewnętrzną poprawę.

Zawsze fascynowała mnie sprawa dużej nienawiści do pogan, w której spora ilość katolików  wykrzykuje, że poganie czczą diabła, a wyłącznie kościół ma monopol na prawdę… Podczas gdy  chwilę później wykorzystują zabrane poganom zwyczaje i traktują jakby należały do nich samych. Wszystko to jest zasługą Papieża Grzegorza Wielkiego, który w VI  w by mieć pewność, że ludzie przyjmą nową wiarę nie nakazywał niszczyć pogańskich świątyń, czy zmieniać tradycji, ale nadawać im chrześcijańskiego znaczenia i zmieniać patronów.

Na początek zacznijmy od jednego z najbardziej znanych symboli Wielkanocy, czyli oczywiście jajka, które według katolicyzmu jest symbolem  zmartwychwstanie Jezusa, co oczywiście zostało przejęte od pogan, którzy od dawna utożsamiali jajka z symbolem życia i w czasie przesilenia wiosennego, które właśnie jest świętem odrodzenia życia ozdabiali je w różnoraki sposób.Co ciekawe jajka ozdabiane były np. znakiem swastyki, jednak nie było to żadne odniesienie do Hitlera, bowiem pierwotnie swastyka to symbol Słońca, a nie nazizmu.

Samo zmartwychwstanie Boga również nie jest niczym nowym, bowiem np. Grecy na wiosnę świętowali już odrodzenie boga wegetacji Adonisa,  która zginął, jednak powrócił do życia. Podobnie było z bogiem pasterzy Tamuzem, czy bogiem śmierci i odrodzenia Ozyrysem którzy umierali, jednak z czasem powracali z martwych. Identycznie jest z symbolem zająca, którego wizerunek pojawia się w katolickiej Wielkanocy i oznacza grzesznika chowającego się w skałach, a dla pogan zając był symbolem rozmnażania i sensualności. Tak samo jest z barankiem – dla katolików jest to symbol ofiarowania Jezusa, bowiem baranka często składano w ofierze.

Dla pogan również baranek był darem  tyle, że dla bogów.

Warto także zwrócić uwagę na wjazd Jezusa do Jerozolimy, gdzie ludzie mieli go witać palmami – Teraz palma jest dla nas symbolem tego wydarzenia, jednak jeszcze niedawno Słowianie w czasie Jarych Godów, czyli ich odpowiednika dzisiejszej Wielkanocy wykorzystywali specjalne witki stworzone z gałązek drzew, którymi lekko uderzano mężczyźni kobiety lub na odwrót, co miało dać im dar płodności. W niektórych częściach świata ta tradycja dalej jest praktykowana, jednak jest łączona z męką Jezusa na krzyżu, a nie płodnością.

Podobnie jest ze Śmigusem dyngusem, który przez Słowian był praktykowany jako symbol zdrowia i oczyszczenia z negatywnej energii zebranej w Zimie , natomiast Kościół nazwał to zabawą, dzięki której ludzie świętują zmartwychwstanie  Jezusa. Podobnie jest ze święceniem pokarmów i śniadaniem Wielkanocnym które było praktykowane przez pogan od dawna w formie świątecznych uczt w czasie których cześć pokarmu święciło się i oddawało bogom.

Comments

comments

Author: czarostwo

Share This Post On

Trackbacks/Pingbacks

  1. Wielkanoc – Jare Gody | Słowianie - Wiara Przyrodzona - […] Zapraszamy: http://czarostwo.pl/2017/03/31/wielka… […]

Submit a Comment

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *