Pogańskie Boże Narodzenie: Słowiańskie Szczodre Gody! Jezus, a Swarożyc – bóg Słowian który rodzi się by zniszczyć ŚMIERĆ!!

Boże Narodzenie to święto, które większości z nas kojarzy się ze szczęściem, spotkaniami z rodziną, choinką i wszystkim tym co piękne. Niestety choć oczywiście ze świętem tym większość ma bardzo pozytywne wspomnienia to  jego historia nie jest już tak miła.W rzeczywistości chrześcijanie chcąc przekonać pogańskie ludy na swoją wiarę wykorzystywali przerażające sztuczki – zabijanie, poniżanie i niszczenie tego co dla pogan wiązało się  z ich bogami.

W końcu gdy nawet to nie skutkowało postanowiono uciec się do podstępu: Poganie dalej świętowali swoje pogańskie święta, więc chrześcijanie postanowili ich nie niszczyć, ale ukraść z nich tradycje i zwyczaje i uczynić je świętami chrześcijańskimi ku czci swojego Boga tak by poganie nie odczuwali szczególnej różnicy. W dzisiejszym artykule skupię się na porównaniu  Szczodrych Godów,które występowały u Słowian i Bożeego Narodzenia i zobaczycie, że tak naprawdę nie wiele je różni.

Dla Słowian (zresztą nie tylko) Słońce odgrywało potężną rolę. Wiązało się z boskością, dawało ciepło, wiązało się z urodzajem i szczęściem. Nic więc dziwnego, że gdy nadchodziło przesilenie zimowe, czyli dla wielu ludów czas gdy światło zaczyna wygrywać z ciemnością wszyscy świętowali. Przesilenie dla Słowian wiązało się z bogiem Słońca Swarożycem, który w tym czasie miał się rodzić i rozpoczynać walkę z ciemnością, a także doprowadzić do odejścia  czasu śmierci i mroku i powrotu światła i życia. Widać więc, że jest to spore podobieństwo do narodzenia Jezusa, który przychodząc na świat miał pokonać  śmierć i dać życie. Co więcej warto wspomnieć, że samo umiejscowienia  świąt Narodzin Boga na końcówkę grudnia również nie jest przypadkiem!W Biblii nie ma nic, że Jezus urodził się w tym czasie, a wiemy, że przesilenie grudniowe czyli święto Słowian również wypada pod koniec grudnia. Dziwny przypadek?

Warto też wspomnieć o Szczodrym Wieczorze w czasie którego rozdawano dzieciakom prezenty i specjalne pierożki. I znowu kolejne podobieństwo z tradycją chrześcijan, czyli prezentami pod choinką. Zresztą choinka świąteczna również pojawiała się w tradycji Słowian, ale w innej postaci jako snop  żyta który stał w pomieszczeniu i który miał zapewniać płodność i obfitość.Co więcej dawanie sianka pod obrus to nie tylko znak żłobka gdzie miał urodzić się Jezus, ale takie sianko Słowianie również umieszczali pod obrusem i wykorzystywali  w praktykach wróżbiarskich w których wyciągano źdźbło o danym kolorze i miało ono oznaczać, czy w nadchodzącym roku dana osoba wyjdzie się za mąż. Tradycja zostawiania wolnego miejsca przy stole to również nic nowego i występowało u Słowian,ale nie w formie wolnego miejsca, ale całego wolnego stołu na którym stawiano potrawy dla duchów by mogły odczuć świąteczną atmosferę. Słowianie uważali że   zwierzęta mogą przekazywać informacje od zmarłych, więc bardzo możliwe, że to stąd  wzięły się wierzenia iż w wigilie zwierzęta mówią ludzkim głosem.

Kolędnicy śpiewający  tradycyjne pieśni to także nic nowego.W czasie   Szczodrych Godów chodzili po domach by składać życzenia mając ze sobą gwiazdę która dla chrześcijan dziś jest znakiem gwizdy  Betlejemskiej, ale dla Słowian był to od dawna symbol Słońca. Słynne 12 potraw to również żadne  odniesienie do Apostołów, ale do faktu iż rok kalendarzowy składa się z 12 miesięcy. Co więcej każda   z potraw miała być  podziękowaniem bogom za dany miesiąc. Na koniec warto opisać zdjęcie, które widzimy u góry – Mamy tu po lewej stronie najstarszego Swaroga – Słowiańskiego boga Słońca i Nieba, ptaka określano jako Raróg który czasami określany był jako boski towarzysz, ale bardzo często też jako wcielenie Swaroga. Młodsza postać to natomiast Syn Swaroga. Czy Wam też bardzo kojarzy się to z Trójcą Świętą: Bóg Ojciec, Syn Boży i Duch Święty w postaci gołębicy…

Comments

comments

Author: czarostwo

Share This Post On

Submit a Comment

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *