Dziady – Święto Naszych Przodków! Czas gdy na Ziemię schodzą duchy! Słowianie

Samhain to  święto celtyckie, które powiązane było z końcem żniw i zakończeniem lata. Wierzono że w noc Samhain na Ziemię schodzą duchy i należało się przed nimi na rozmiate sposoby bronić. W Polsce również mieliśmy i mamy dalej swoje Święto Zmarłych, a mianowicie Dziady, które ochodzone były nawet do 6 razy w roku, a najważniejszy czas świętowania wypadał na początek maja i oczywiście z 31 na 1 listopada i 2 listopada. Zachęcamy do obejrzenia nagrania,w którym znajdziecie bardziej szczegółowe informacje o Dziadach.


Zanim jednak bliżej je opiszę warto wspomnieć trochę o tym, dlaczego już nie obchodzimy (przynajmniej masowo) tego święta. Otóż jest to wina Kościoła, który bardzo pragnął by ludzie przyjęli jedyną prawdziwą wiarę i skończyli z pogańskimi głupotami.

W tym celu Kościół starał się jak tylko mógł  zabierajać elementy pogańskie ze świąt Słowian i nie tylko by stworzyć święta poświęcone Jednemu Bogu, a jednak pełne pogańskich aspektów jak np. znicze, które wzięły się od tego iż np. Słowianie palili ogniska, które miały sprawić, że dusza będzie mogła się ogrzać, a także odnajdzie bez problemu drogę do swojej rodziny, a potem s powrotem do zaświatów. Warto wspomnieć, że można odnaleźć zapiski kazania z XV wieku w którym jest opisane iż ludzi, którzy choć wyznawali wiarę w Jezusa to dalej wierzli, że  świecę palone na grobach mają przynieść duszy ciepło i sprawić, by poczuła się przyjemnie.

Oczywiście sam fakt, że Wszystkich Świętych obchodzimy 1 listopada również nie jest żadnym przypadkiem – a wynika z kolejnych zapożyczeń Kościoła  z pogaństwa, by sprawić, że ludzie przyjmą świąta związane z Jednym Bogiem i nie będa im się one wydawały zupełnie obce i groźne.A do czego jeszcze potrafili posunąć się chrześcijanie, by ich wiara zniszczyła pogaństwo? Do wielu rzeczy jak niszczenie wszelkich pogańskich świątyń i fugur przedstawijących bogów.Chrześcijanie najeżdzali te świątynie i oczywiście zanim doszczętnie je wyniszczyli wynosili z nich wszelkie kosztowności. Do tego wszystkiego przy niszczeniu figur bogów kochali naśmiewać się z pogan, że ich bogowie nie przychodza w tak trudnym czasie. Warto także  wymienić Konstansa I, który wydał   prawo iż jego Boski Ojciec nakazuja skończyć ciemnotę i jeśli jakiś pogan będzie składał ofiarę dla swoich bogów  to czeka go natychmiastowy wyrok. Konstancjusz II wydał natomiast prawo iż za składanie ofiar grozi śmierć i zabranie całego majątku. Bolesław I Chrobry stwierdził iż za popełnienie grzechu w postaci złamani  postu czeka daną osobę wybcicie zębów, natomiast jesli ktoś spróbowałby cudzołożyć ten straci to czym to robił.

Wracąc jednak do Dziadów to Słowianie w trakcie tego święta bardzo dbali o  duchy, które sa między nimi. Robili wszystko by ich nie wystraszyć i nie skrzywdzić. Nie wylewano wody za okno po myciu, starano się w domach zachować ciszę i spokój. Wszystko po to by dusza czuła się bezpiecznie i mogła bez problemu poruszać się po domu. Warto wspomnieć trochę o tytułowych Dziadach. Otóż Dziady były duchami tych którzy powracają, a ich symbolem często byli zwykli żebracy, którzy za jakieś pomoce np. jedzenie albo też pieniądze modlili się za dusze. Na czas Dziadów żebracy stawali się niezwykłymi pośrednikami między światem żywych,a  światem umarłych. Wierzono także, że duch może do nas przyjść pod postacią żebraka, czyli Dziada! Słowianie mieli także swoje własne Halloowenowe maski które tworzyli np. z ziemniaków, ale także z drewna. Maska symbolizowała dusze, która zeszła na Ziemię i znajduje się między nami.

Wbrew dzisiejszej tradycji Wszystkich Świętych Dziady nie były świętem w którym wyłącznie siedziało się i myślało o utracie bliskich. Oczywiście był to również okres wspomnień i rozmyślań, ale także pełny uczt i tańca. Słowianie nie płakali za bliskimi, ale po prostu szukali z nimi kontaktu np. poprzez właśnie taniec, który służył wejściu w trans, który od dawna uważany jest za stan, w którym można dokonać i zobaczyć rzeczy nie  z tego świata. Bardzo często także jedzono nad grobem zmarłego by ten mógł poczuć się jak wtedy gdy razem z rodziną zasiadał do stołu. Natomiast resztek jedzenia nie wyrzucano tylko zostawiano na grobie!

Comments

comments

Author: czarostwo

Share This Post On

Submit a Comment

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *