Krzyż – pogański symbol, który stał się chrześcijański…

Krzyż obecnie kojarzy nam się z chrześcijaństwem, Jezusem  i tylko wyłącznie jedyną „prawdziwą” religią – Tymczasem historia tego symbolu jest znacznie dłuższa… Znak krzyża odnajdowano już w jaskiniach wielu europejskich krajów, w tym we Francji, czy Szwajcarii, jednocześnie nie brakowało tam oznak funkcjonowania ludzi pierwotnych (np. Homo erectus). Symbol krzyża odnaleziono  w jaskini Gorhama,a z badań wynikło, że jest on dziełem Homo sapiens neanderthalensis. Znak krzyża znajduje się także w jaskini  Chauvet pośród wizerunków zwierząt, czy odcisków dłoni stworzonych przez pierwotnych ludzi.  Symbol krzyża pojawiał się w wielu religiach np. krzyż Słoneczny, który ukazywany był w okręgu  i pojawiał się u Celtów i Słowian wschodnich.

 

 

Znaleźć można wiele wersji krzyża Słonecznego np. Krzyż Celtycki, którzy choć oczywiście jest symbolem pogańskim to został przejęty przez Kościół Katolicki, który przedłużył jego dolne ramię. Oczywiście nie można nie wspomnieć o egipskim krzyżu Anch, który był symbolem życia i był utożsamiany np. z boginią Izydą i Ozyrysem. Znak ten został potem zapożyczony przez starożytnych koptyjskich chrześcijan, a sądząc po logo Ostatnich Światowych Dni Młodzieży  ma także sporo wspólnego z katolicyzmem.

Niektóre religie przedchrześcijańskie wykorzystywały także krzyż grecki, czyli krzyż Słoneczny jednak niewpisany w okrąg. W Chinach krzyż symbolizował liczę 5 i ukazywał bogów.  Rodzajem krzyża jest także swastyka, czyli pierwotnie symbol Słońca i szczęścia wykorzystywany np.przez Słowian, czy hinduistów .

 

 

Widać więc, że krzyż był ważny już dla ludzi pierwotnych, którzy wcale nie kojarzyli go z Jezusem – podobnie jak oczywiście poganie.  Pierwotnie krzyż wcale nie był symbole chrześcijaństwa, a znakiem pierwszych chrześcijan była w rzeczywistości ryba. Jak to się więc stało, że symbol krzyża w końcu stał się symbolem tej religii?  Stało się od połowy IV stulecia, a konkretne dzięki „cudom” np. znak krzyża , który miał rzekomo ujrzeć we śnie lub zobaczyć na niebie (źródła podają różne okoliczności, a nawet kształt krzyża) cesarz Konstantyn przez bitwą. 

 

Warto też wspomnieć że historia o cudzie krzyża bardzo kojarzy się z wcześniejszą, pogańską historią według której cesarz Konstantyn miał doznać objawienia nieopodal świątyni Apollo i ujrzał laur z trzema X. Czyżby by wprowadzić wiarę w Jezusa dopuszczono się kradzieży z pogańskich wierzeń? Jego matka Helena miała także odnaleźć część krzyża na którym umarł Jezus, co było kolejnym znakiem jak ważny jest symbol krzyża i jak ważna jest nowa religia…Miała go znaleźć  podczas pielgrzymki na którą wyruszyła m.in. by niszczyć ważne dla pogan miejsca.

Comments

comments

Author: czarostwo

Share This Post On

Submit a Comment

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *