Prawo Trójpowrotu! Cokolwiek uczynisz powróci do Ciebie po trzykroć – Co naprawdę oznacza Prawo Czarownic?

Na wielu forach, w książkach i filmach podawane są z ogromną powagą słowa dotyczące moralności czarownic, czyli Czyń co chcesz dopóki nikogo nie krzywdzisz. W wielu produkcjach fantastycznych (a  czasami nie) rozumiane jest to jako iż czarownice nie mogą nigdy nikogo krzywdzić i są wręcz święte. Jaka jest jednak prawda dotycząca tych słów?

Otóż ten „nakaz” pochodzi z inicjacyjnej religii Wicca i przeniknął też do tzw. Wicca Eklektycznego (inspirowanego Tradycyjnym choć stawiającego na samodzielną praktykę) czy po prostu praktyki różnych czarownic nie powiązanych w żaden sposób z Wicca. Otóż Czyń co chcesz dopóki nikogo nie krzywdzisz to porada Wiccańska – porada, nie nakaz jak traktuje to wiele osób. I jak każda porada może zostać przyjęta przez czarownice lub nie. Wybór oczywiście należy do nas samych. Do tego dla każdego Wiccanina interpretacja tej porady może być zupełnie inna – Jedni mogę uznać ją za poradę, która przestrzega przed jakąkolwiek krzywdą wyrządzoną innej osobie, zwierzęciu itd.  Inni podchodzą do tego na zasadzie, że czasami pewna krzywda jest dozwolona np. gdy ktoś inny chce Ci ją wyrządzić pierwszy. Powoduje to też pewne różnice u np. wegetarian i wegan, a mięsożerców. Czy można, czy nie można zabijać zwierząt? Czy można czy nie można dokonać aborcji? Czy można, czy nie można dokonać eutanazji?

We wszystkie te zagadnienia wchodzi Wiccańska porada, którą albo zignorujemy albo nie, albo zrozumiemy na taki sposób, a nie inny – Najważniejsze, by faktycznie wiedzieć, czemu pewne zachowania służą i być pewnym, że podejmujemy dobrą decyzję w zgodzie ze samym sobą – bo tylko my będziemy musieli zmierzyć się z tym, jakie owoce ona przyniesie.  Podobnie jest zresztą z Prawem Trójpowrotu mówiącym iż cokolwiek uczynisz powróci do Ciebie po trzykroć? Czarownice również różnie to interpretują – niektórzy bardziej dosłownie twierdząc iż faktycznie za wszystko co uczynimy czeka nas nagroda lub kara, inni znowu uważają, że to prawo odnosi się wyłącznie do magii, a jeszcze inni traktuje je jako zwykłe symboliczne ostrzeżenie.  Interpretacji jest sporo.

Comments

comments

Author: czarostwo

Share This Post On

Submit a Comment

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *