Nie ma jednoznacznej odpowiedzi na to pytanie, bowiem nie ma jednego Czarostwa Tradycyjnego. Mianem tym określa się zbiór wielu tradycji z całego świata.W Europie najbardziej znane jest Czarostwo Tradycyjne kornwalijskie, spopularyzowane dzięki takim postaciom jak Robert Cochrane, Paul Huson, Joe Wilson, Robert Graves i Victor Anderson a także E. J. Jones, Michael Howard, Nigel Jackson, Nigel Pennick, Daniel Schulke oraz Andrew Chumbley.

Chociaż wyżej wymienieni badacze przyczynili się do zebrania i ożywienia starych lokalnych tradycji, to jednak trudno mówić tu o popularnym dużym ruchu, takim jakim jest np. Wicca Tradycyjne. Czarostwo to raczej zlepek zachowanych szczątków starych wierzeń i magicznych obrzędów praktykowanych przez przodków na danym terenie. Czarownicy bardzo często przekazywali sobie wiedzę z pokolenia na pokolenie, ograniczając swoją pracę magiczną do grona rodziny lub niewielkiej grupy, albo wiodąc żywot samotniczy.

Podobnie działo się z czarownikami tradycyjnymi na północy Europy. W większości byli to samotnicy zajmujący się czarami niejako dziedzicznie. Można było wyróżnić dwie grupy czarowników - dobrych i złych. Dobrzy byli pomocni, znali się na leczeniu (na szkodzeniu zresztą też), wieszczyli, sprzedawali talizmany, odpędzali złe duchy, rozmawiali z przodkami, duchami miejsca, elfami. Cieszyli się ogromnym szacunkiem. Złych się obawiano, mieszkali z dala od siedlisk ludzkich, w dzikich ostępach. Posądzano ich o czynienie zła, rzucanie uroków, złe oko, sprowadzanie nieszczęść, chorób, klęsk, złej pogody. Wymierzano im surową karę (bardzo często zabijano przez ukamieniowanie) i grzebano z dala wioski, z zachowaniem magicznych reguł, aby zły duch czarownika nie mógł powrócić z Zaświatów.

Tradycyjną formą Czarostwa na południu Europy była Stragheria. W innych częściach kontynentu można spotkać regionalne wierzenia, często związane z kultem natury, kultem przodków, wiarą w wampiry czy wilkołaki. Poza Europą najbardziej znane jest Voodoo czy Brujeria.
Do Czarostwa Tradycyjnego należy również szereg magicznych obrzędów związanych z duchowością sataniczną, praktykowanych w oparciu o kult Diabła. Nie musi mieć on pogańskiego charakteru, takiego jak wyznawanie rogatych bogów symbolizujących siły natury. Może być kultem tradycyjnej postaci Szatana jako antagonisty Boga Światła i ucieleśnieniem złowrogiej, niszczącej energii Ciemności.
Jak widać, już ten pobieżny opis wskazuje, iż pojęcie Czarostwa Tradycyjnego jest bardzo niejednorodnym terminem i obejmuje wiele różnych nurtów.